Denzitometria je kľúčovým nástrojom v prevencii osteoporózy, zvolenská nemocnica ponúka termíny bez čakania
18.7.2025
Osteoporóza predstavuje závažný civilizačný problém, ktorého výskyt so starnutím populácie narastá. Na Slovensku ňou trpí približne 6 – 8 % ľudí, pričom najviac ohrozenou skupinou sú ženy po 50-ke. Včasná diagnostika a liečba predstavujú zásadný krok k prevencii zlomenín v dôsledku oslabenia kostí. Pacienti zo stredného Slovenska môžu v Nemocnici AGEL Zvolen absolvovať denzitometrické vyšetrenie bez čakania.
Denzitometria je nebolestivé a rýchle vyšetrenie, pri ktorom sa za pomoci veľmi nízkej dávky röntgenového žiarenia meria hustota kostného tkaniva. „Kostná denzitometra je metóda ktorá nám umožňuje odhaliť včasné štádium osteoporózy a zároveň stanoviť riziko zlomenín. Vyšetrujeme celotelovým denzitometrom typu Hologic s veľmi presnou metodikou merania obsahu kostnej hmoty v lokalitách driekovej chrbtice, bedrového kĺbu a predlaktia,“ vysvetľuje Mgr. Ľubica Kožehubová, sestra z denzitometrického pracoviska Nemocnice AGEL Zvolen. Prístrojové vyšetrenie je presné, nebolestivé a len s minimálnou radiačnou záťažou pre pacienta. „Na základe odporúčania lekára je vyšetrenie hradené všetkými zdravotnými poisťovňami. V našej nemocnici preferujeme včasnú diagnostiku, preto aj termíny vyšetrení prispôsobujeme potrebám pacienta,“ dopĺňa sestra.
Najčastejšie sa toto vyšetrenie vykonáva na včasné odhalenie osteopénie, čiže čiastočného zníženia hustoty kostí, alebo osteoporózy, teda ochorenia spojenom s výrazným rednutím kostí. Zatiaľ čo pri osteopénii je možné zvrátiť diagnózu úpravou životosprávy, pri osteoporóze sa už vyžaduje liečba a aktívne sledovanie stavu.
Osteoporóza na Slovensku postihuje približne 400-tisíc ľudí, najviac ohrozenou skupinou sú ženy po 50. roku života. V porovnaní s mužmi, u ktorých sa osteoporóza po 50-ke vyskytuje iba v 6 %, ide o výrazný rozdiel. „Ženy sú týmito ochoreniami viac ohrozené, pretože po menopauze im klesá hladina estrogénu – hormónu, ktorý kosti chráni. Muži o hustotu kostí prichádzajú pomalšie a väčšinou až vo vyššom veku,“ približuje Mgr. Stanislava Píšová, MBA, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Nemocnice AGEL Zvolen.
„Denzitometrické vyšetrenie by z preventívnych dôvodov mali absolvovať ženy po 65. a muži po 70. roku života, pretože v tomto veku dochádza k prirodzenému úbytku kostného tkaniva. Vo všeobecnosti je však určené aj pre mladších pacientov, u ktorých sú pozorované príznaky rednutia kostí alebo iné indikácie,“ hovorí Píšová. Na pozore sa treba mať napríklad pri zlomenine po malom úraze, pri nízkej telesnej hmotnosti či pozitívnej rodinnej anamnéze. Riziko je vyššie aj pri reume, ochoreniach pečene či poruchách trávenia. Rednutie kostí priamo súvisí tiež s dlhodobým užívaním kortikoidov. „Ak sa objavia rizikové faktory, odporúča sa denzitometrické vyšetrenie aspoň raz za dva roky, prípadne podľa potreby a zhodnotenia špecialistu aj častejšie,“ dodáva námestníčka.
Nemocnica AGEL Zvolen aktuálne ponúka voľné termíny na denzitometrické vyšetrenie bez čakania alebo s minimálnou čakacou dobou. Objednať sa môžete osobne v klientskom centre nemocnice (recepcia v poliklinike), telefonicky na 045/5201 111 alebo 045/5201 245, prípadne e-mailom na [email protected].
SpäťKontakt pre médiá
Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.
Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL