Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

045/5201 111
045/5201 245
[email protected]

O nemocnici

11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby: Celosvetovo ovplyvňuje viac ako 10 miliónov ľudí, jej príčinu stále nepoznáme

10.4.2025

Parkinsonova choroba patrí medzi najčastejšie neurodegeneratívne ochorenia. Celosvetovo ovplyvňuje životy viac než 10 miliónov ľudí, na Slovensku s touto diagnózou žije približne 15 až 20-tisíc Slovákov. Postihuje typicky pacientov po 60. roku života, vyskytuje sa však aj skôr. Aktuálne na našom území prebieha rozsiahla štúdia Move On, ktorá je zameraná na skorú diagnostiku tohto ochorenia. Jej koordinátorom je Centrum pre liečbu parkinsonizmu a extrapyramídových porúch v Nemocnici AGEL Zvolen.

Svetový deň Parkinsonovej choroby si pripomíname 11. apríla na počesť dátumu narodenia Dr. Jamesa Parkinsona, ktorý ako prvý už v roku 1817 popísal toto ochorenie. Aj napriek tomu, že od vydania jeho diela „An Essay on the Shaking Palsy“, v ktorom túto chorobu označuje ako trasľavú obrnu, uplynulo viac ako 200 rokov, stále nebola odhalená presná príčina jej vzniku. Odborníci preto každoročne pri príležitosti tohto dňa upozorňujú na potrebu včasnej diagnostiky, dôležitosť multidisciplinárnej liečby a napredujúci výskum, ktorý má potenciál výrazne zmeniť budúcnosť pacientov. Symbolom Parkinsonovej choroby je červený tulipán vyšľachtený na počesť Dr. Parkinsona.

Parkinsonova choroba je chronické neurodegeneratívne ochorenie, ktoré sa prejavuje rozličnými pohybovými problémami. „Najtypickejšie príznaky sú pokojový tras, stuhnutie svalstva či spomalenie pohybov. U mnohých pacientov sa však skôr ako pohybové príznaky objavujú tzv. nepohybové príznaky – napríklad zápcha, porucha čuchu, spánku, poruchy nálady či halucinácie. Práve tieto prejavy môžu podľa pacientov výraznejšie ovplyvniť kvalitu života, než samotné poruchy pohybu,“ vysvetľuje MUDr. Ján Necpál, PhD., vedúci lekár Centra pre liečbu parkinsonizmu a extrapyramídových porúch v Nemocnici AGEL Zvolen.

Diagnostika Parkinsonovej choroby je prevažne klinická, založená na dôslednej anamnéze a neurologickom vyšetrení. V špecifických prípadoch môže lekár odporučiť aj vyšetrenie DaTscan (scintigrafické vyšetrenie bazálnych ganglií), ktoré pomáha potvrdiť alebo vylúčiť neurodegeneratívny parkinsonizmus. Aj keď sa choroba najčastejšie objavuje po 60. roku života, výnimkou nie sú ani mladší pacienti. „Parkinsonova choroba sa približne rovnako často vyskytuje u mužov aj u žien. Existuje aj forma so skorým nástupom – teda pred štyridsiatkou, vtedy hovoríme o Parkinsonovej chorobe so skorým vznikom,“ uvádza MUDr. Necpál, PhD.

V súčasnosti majú pacienti prístup k širokému spektru symptomatickej liečby, ktorá dokáže výrazne zmierniť mnohé príznaky ochorenia. „V pokročilých štádiách, keď už liečba tabletkami nestačí, zvažujeme hlbokú stimuláciu mozgu alebo podávanie liečiv pomocou púmp. Manažment takýchto pacientov si vyžaduje špecializované extrapyramídové centrá, ako aj zapojenie fyzioterapeutov, psychológov, logopédov či psychiatrov,“ dopĺňa neurológ z Nemocnice AGEL Zvolen.

Centrum pre liečbu parkinsonizmu a extrapyramídových porúch vo Zvolene aktuálne koordinuje celoslovenskú epidemiologickú štúdiu Move On. „Projekt zapája všeobecných lekárov a ich pacientov, ktorí si pomocou jednoduchého dotazníka môžu overiť, či nevykazujú príznaky Parkinsonovej choroby. Tí, ktorí vykazujú podozrivé symptómy, sú následne dôkladne vyšetrení v odborných centrách,“ približuje MUDr. Necpál, PhD. Štúdia prebieha v 10 centrách na Slovensku od Bratislavy až po Prešov.

Späť