Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

045/5201 111
045/5201 245
zvolen@careservices.sk

O nemocnici

Novinky zo zvolenskej pôrodnice – pri pôrodoch využívajú šatkovanie, špeciálnu fitloptu i suché teplo

9.5.2023

Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Nemocnice AGEL Zvolen neustále napreduje, o čom svedčia nielen kurzy pre lekárov, sestry a pôrodné asistentky, ale aj aplikácia nových postupov priamo na oddelení. V súčasnosti už môžu rodičky plne využívať šatkovanie, fitloptu v tvare arašidu či vankúšiky s obilím, ktoré vyžarujú tzv. suché teplo.

Rekonštrukcia pôrodných sál Nemocnice AGEL Zvolen prinesie väčší komfort pre rodiace mamičky, okrem materiálneho vybavenia sa však oddelenie rozhodlo napredovať aj v rámci prístupu k pôrodom. Už na začiatku marca absolvovali lekári, zdravotné sestry i pôrodné asistentky kurz, ktorý im predstavil nové postupy pre prvú i druhú dobu pôrodnú. „Začali sme pri pôrodoch využívať šatkovanie, fitloptu v tvare arašidu a vankúšiky, ktoré vyžarujú suché teplo. Ide o pomôcky, ktoré prispejú k pocitu komfortu rodiacej matky, dovolia jej uľaviť od bolestí,“ približuje využívané pomôcky lekárka gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice AGEL Zvolen MUDr. Lucia Ambrozová.

Pomôcka, ktorá zažíva znovuobjavenie v dobe tehotenstva a pôrodu je šatka. V tehotenstve sa využíva na podporu chrbta, zmiernenie jeho bolestí a podporu brušnej steny. Ovplyvňuje postavenie tela matky a tým aj postavenie plodu v maternici. Počas pôrodu je možné šatkou napomôcť dieťatku pri prechode pôrodnými cestami. Za pomoci šatky je možné praktizovať aj rôzne relaxačné tehotenské cvičenia. Pri pôrode tieto cviky pomáhajú uľaviť od bolestí.

Ďalšou z obľúbených pomôcok je fitlopta. Okrem klasickej majú na gynekologicko-pôrodníckom oddelení Nemocnice AGEL Zvolen aj fitloptu v tvare arašidu. „Fitlopta v tvare arašidu má ergonomický tvar, neobmedzuje teda tehotenské bruško a poskytuje väčší komfort pri polohovaní rodičky," vysvetľuje lekárka. Novinkou sú aj vankúšiky naplnené obilím, ktoré produkujú takzvané suché teplo. „Tieto vankúšiky sú jednoduché, no veľmi efektívne. Tvarom sa dokonale prispôsobia či už tehotenskému brušku alebo inej časti tela. Po ich nahriatí vyžarujú teplo, ktoré dokáže uvoľniť svaly a tak uľaviť od bolestí,“ dodáva MUDr. Ambrozová.

Späť