Vianočná kvapka krvi vo Zvolene spojila nemocnicu, mesto i hokejový klub

20.12.2023

Predvianočný čas vzbudzuje v mnohých ľuďoch túžbu po pomoci druhým. Azda najšľachetnejší spôsob, ako tak urobiť, je darovanie krvi. Jedným odberom môžete zachrániť až tri ľudské životy. Vo Zvolene v rámci Vianočnej kvapky krvi spojili sily Nemocnica AGEL Zvolen, mesto Zvolen a hokejový klub HKM Zvolen. Výsledkom je 13 litrov tej najvzácnejšej tekutiny.

14. decembra sa v zasadacej miestnosti Mestského úradu v príjemnej predvianočnej atmosfére stretli všetci, ktorých vianočným prianím bolo pomôcť druhým. „Z 29 záujemcov o darovanie krvi lekár k odberu pripustil 27 z nich. 26 odberov bolo úplných, pri jednom prvodarcovi sme museli odber ukončiť predčasne. Do krvnej banky v Komárne sme teda prispeli približne 13 litrami krvi rôznych krvných skupín,“ prezradili manažér mobilných výjazdov Ing. Michal Štefančík z AGEL Merea, ktorá mobilné kvapky krvi organizuje pod záštitou oddelenia hematológie a transfúziológie Nemocnice AGEL Komárno.

Akciu podporil aj hokejový klub HKM Zvolen – medzi darcami bolo vedenie klubu i manželka kapitána Mareka Viedenského. „Už dlhšiu dobu som sa na to chystala, ale stále neprichádzala vhodná príležitosť. Naposledy, keď bola hokejová kvapka krvi na štadióne, daroval krv manžel a tak ma na to navnadil, že keď prišla možnosť darovať krv teraz, pred Vianocami, neváhala som,“ vyjadrila sa prvodarkyňa Ivana Viedenský. Jej pocity zdieľal aj výkonný riaditeľ klubu Ing. Miroslav Brumerčík. „Myslím si, že ako ľudia, ktorí žijú športom, sme istým spôsobom zaviazaní ísť príkladom a toto je skvelý spôsob, akým môžeme ukázať aj ostatným, že pomôcť druhým občas nestojí viac ako trochu času, dobrý úmysel a v tomto prípade aj trochu krvi. Tieto akcie budú mať vždy plnú podporu nášho klubu a už teraz sa tešíme, ako po sezóne prídu darovať krv i naši hráči,“ uviedol výkonný riaditeľ HKM Zvolen.

Keďže z dôvodu rekonštrukcie nemocnice nie je možné realizovať mobilný odber krvi v jej priestoroch, pomocnú ruku podalo mesto Zvolen poskytnutím svojich kapacít. Táto spolupráca Nemocnice AGEL Zvolen a mesta trvá od novembra a primátor mesta Ing. Vladimír Maňka prišiel podporiť darcov krvi aj počas Vianočnej kvapky krvi.

Darcovia krvi, ktorí decembrový termín prešvihli, budú mať možnosť darovať krv aj v novom roku, najbližšie už 18. januára. „Do Zvolena prichádzame pravidelne raz mesačne, ak však vzrastie počet záujemcov o darovanie krvi, radi pridáme ďalšie termíny odberov. Aktuálne termíny odberov na rok 2024 si môžu záujemcovia prezrieť na webe Nemocnice AGEL Zvolen,“ dodal Ing. Michal Štefančík z AGEL Merea. Darovať krv počas mobilnej kvapky krvi je možné i konkrétnemu pacientovi či sám sebe, čo využívajú najmä pacienti pred plánovanými operáciami. Muži si darovanie krvi môžu zopakovať najskôr po 3 mesiacoch, ženy po 4.