Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

045/5201 111
045/5201 245
zvolen@careservices.sk

O nemocnici

Chronická obštrukčná choroba pľúc postihuje prevažne fajčiarov po štyridsiatke

16.11.2023

17. november je tiež známy ako Svetový deň obštrukčnej choroby pľúc, ktorá odhadom postihuje až 10 % svetovej populácie a každoročne si vyžiada približne 3 milióny úmrtí. Aj keď z hľadiska terminológie ide o menej známe ochorenie, pneumológovia sa s touto diagnózou stretávajú pomerne často, najmä u fajčiarov. Postihuje totiž nielen tých, ktorí siahajú po klasických cigaretách, ale aj tých, ktorí preferujú elektronické cigarety či zahrievané tabakové výrobky.

„Ide o multifaktoriálne ochorenie, ktoré je charakterizované trvalým obmedzením prietoku vzduchu a je spojené so zvýšenou zápalovou odpoveďou dýchacích ciest a pľúc na inhalačné škodliviny, prevažne cigaretový dym,“ vysvetľuje MUDr. Eliška Beláková z pneumologickej a ftizeologickej ambulancie Nemocnice AGEL Zvolen. Podľa jej slov medzi najčastejšie príznaky obštrukčnej choroby pľúc patrí chronický kašeľ, ktorý je často spojený aj s produkciou hlienu, a tiež dýchavica, pri ktorej pacient ťažšie toleruje záťaž či námahu. Ťažkosti začínajú najprv pri chôdzi do kopca, neskôr pokračujú aj pri pohybe po rovine a prechádzajú až k sťaženému dýchaniu v pokoji.

Ak na sebe pozorujete príznaky a ste fajčiar nad 40 rokov, ideálne je navštíviť pľúcnu ambulanciu. Diagnostika a liečba chronickej obštrukčnej choroby pľúc totiž patrí do kompetencie pneumológa. Na pľúcnej ambulancii vám zrealizujú vyšetrenie pľúcnych funkcií – spirometriu, na základe ktorej lekár zistí, ako vzduch prúdi  v prieduškách a zmeria aj kapacitu pľúc. Odhalí tak typ ventilačnej poruchy, ak je prítomná.

U pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc sa pomerne často pridružujú vírusové a bakteriálne infekcie. „Pacienti sú náchylnejší aj na rozvoj zápalu pľúc. Môže sa taktiež vyskytnúť aj vážne zhoršenie stavu – akútne exacerbácie (pozn. opätovné vzplanutia choroby) chronickej obštrukčnej choroby pľúc, ktoré neraz vyžadujú aj prijatie do nemocnice a ohrozujú život pacienta,“ objasňuje MUDr. Beláková.

Obštrukčná choroba pľúc patrí medzi ochorenia, ktoré sa modernej medicíne doposiaľ nepodarilo úplne vyliečiť. „So správne nastavenou liečbou však dokážeme zlepšiť zdravotný stav, zmierniť dýchavičnosť a kašeľ, zlepšiť pľúcne funkcie, rovnako aj predísť akútnym exacerbáciám a iným komplikáciám,“ apeluje pneumologička zo zvolenskej nemocnice.

Táto diagnóza si vyžaduje aj úpravu životného štýlu – je nevyhnutné, aby pacient okamžite prestal fajčiť, pričom sa to týka nielen klasických, ale aj elektronických cigariet a zahrievaných foriem tabaku. Ukončenie fajčenia výrazne zlepší prognózu a predĺži život pacienta. „Pacientov liečime prevažne inhalačnými liekmi – základom sú lieky rozširujúce priedušky, pričom liečbu sa snažíme ušiť na mieru a teda nájsť vhodný liek a aplikačnú formu. Nie každému pacientovi vyhovuje každý inhalačný systém, je však dôležité ovládať inhalačnú techniku liekov,“ dodáva MUDr. Eliška Beláková.

Medzi najzávažnejšie rizikové faktory patrí fajčenie vo všetkých formách, bohužiaľ, aj v pasívnej. V domácom prostredí je nebezpečné aj dlhodobé znečistenie domu dymom z vykurovania tuhými palivami. Riziko predstavuje tiež dlhodobá práca v prostredí s vysokou prašnosťou – v baniach, pri spracovaní kovov, dreva, pri razení tunelov, v textilnom či papierenskom priemysle. Raritným rizikovým faktorom je  geneticky daná proteínová nedostatočnosť alfa-1-antitrypsínu. 

Život s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc nie je jednoduchý, ale pri vhodnej úprave životného štýlu a správne nastavenej liečbe je možné toto ochorenie udržať pod kontrolou  a zvýšiť kvalitu života pacienta. Pneumológovia pacientom odporúčajú očkovanie proti chrípke a pneumokokom – ide o dôležitý krok v prevencii častých exacerbácií. „Pacientom odporúčame naďalej sa udržiavať v kondícii, chodievať na pravidelné prechádzky a zapojiť sa do pľúcnej rehabilitácie. Vhodné je napríklad nafukovať detské balóny, fúkať do pohára s vodou cez slamku, na prechádzkach sa nevyhýbať menším kopcom či trénovať tzv. bránicové dýchanie, teda dýchanie do brucha,“ uzatvára MUDr. Beláková z Nemocnice AGEL Zvolen.  

Späť