Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

O nemocnici

Polrok vo zvolenskej pôrodnici: U chlapcov i dievčat prevládajú známe domáce mená

7.7.2023

Aj napriek tomu, že pôrodnica Nemocnice AGEL Zvolen podlieha od konca marca komplexnej rekonštrukcii a pôrody prebiehajú v dočasnej pôrodnej sále, počas prvých šiestich mesiacov tohto roka sa narodilo vo Zvolene viac ako 500 detí. Počet dievčat a chlapcov bol vyvážený a obľube sa tešili najmä klasické mená.

„Za prvých 6 mesiacov tohto roka sa v našej pôrodnici narodilo 531 detí, pričom pomer chlapcov a dievčat bol viac-menej vyvážený – narodilo sa 272 chlapcov a 259 dievčat,“ prezrádza Mgr. Elena Malatincová, vedúca sestra detského oddelenia Nemocnice AGEL Zvolen.

V regióne naďalej prevláda trend známych domácich mien oboch pohlaví. „U chlapcov sa najčastejšie vyskytovali mená ako Jakub, Tomáš, Matúš, Juraj, Ján či Samuel. Dievčatká dostávali taktiež krásne klasické mená ako Anna, Hana, Zuzana, Mária, Dorotka alebo Lenka,“ vyratúva Mgr. Malatincová. Núdza však v prvom polroku nebola ani o netradičné mená. „Narodil sa u nás aj Bryan, Matheo, Junior či Nataniel. Aylin, Arya, Noemi a Auróra boli zase netradičné dievčenské mená, ktoré dostali dievčatká narodené v našej pôrodnici,“ dodáva vrchná sestra.

Napriek tomu, že v minulom roku zvolenská pôrodnica privítala dvojičky až päťkrát, v prvom polroku tohto roka sa dvojičky nenarodili. Vrchná sestra detského oddelenia Mgr. Malatincová si však spomína na výnimočné prípady, ktoré vyžadovali zvýšenú pozornosť a citlivý individuálny prístup odborníkov: „Narodilo sa u nás dievčatko s vrodenou vývojovou chybou srdca – aortálnej chlopne a aortálneho oblúka, ale aj dievčatko s atréziou konečníka.“

V rámci celkovej modernizácie Nemocnice AGEL Zvolen prebieha aj komplexná rekonštrukcia pôrodnice, ktorá odštartovala na konci marca a jej plánované ukončenie je stanovené na koniec roka 2023. Nová pôrodnica poskytne rodičkám možnosti moderného pôrodníckeho centra s najvyššími technickými, hygienickými a estetickými štandardmi. Matky i bábätka sa tak môžu tešiť na prostredie plné pohodlia a bezpečia.

Späť