Zvolenská nemocnica vlani zaznamenala 1121 pôrodov, päťkrát sa narodili dvojičky

11.1.2023

Zvolenská pôrodnica má za sebou úspešný rok 2022 a hoci zaznamenala mierny pokles počtu pôrodov, v mnohých aspektoch sa úroveň a kvalita poskytovaných služieb zvýšila. Práve individuálny prístup, moderné pôrodnícke postupy, empatia, bonding a napríklad aj možnosť VIP stravy pre rodičky sú argumenty, ktoré najviac zavážia pri výbere pôrodnice u mamičiek zo širokého okolia.

V roku 2022 sa v Nemocnici AGEL Zvolen zrealizovalo 1121 pôrodov. Narodilo sa viac dievčat – 575, chlapcov bolo 551. V piatich prípadoch si rodičia domov odviezli hneď dve bábätká. Najčastejším menom pre chlapcov bol Jakub, až 24 krát, nasleduje Samuel, Adam, Filip  a Ján s počtom.  U dievčat bolo najobľúbenejšie meno Hana, ktorých sa narodilo 22, ďalej Ema, Nina, Mia a Sofia. ,,V našej nemocnici  sa narodili aj bábätká, ktorým rodičia dali exotické mená napríklad Walter, Veles, Izmael, Derek, a dievčatko s menom Melody,“ hovorí Mgr. Jaroslava Davidová, manažérka dennej zmeny neonatológie.

,,Oproti minulému roku sme zaznamenali mierny pokles počtu pôrodov, čo však reflektuje celoslovenský  trend. V priebehu roku sme implementovali projekt „Pain free hospital“ a pri pôrodoch sme zaviedli efektívnu metódu tlmenia bolesti v podobe pacientom kontrolovanej analgézie – PCA,“ vysvetľuje MUDr. Andrej Jenčo, námestník riaditeľa a primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia zvolenskej nemocnice. Vysokoúčinný a rýchlo pôsobiaci liek proti bolesti je aplikovaný pri nástupe kontrakcie,  po tom, čo rodička stlačí tlačidlo na diaľkovom ovládači prístroja. ,,Túto metódu používame ako alternatívu epidurálnej analgézie v indikovaných prípadoch. V priebehu roku sme taktiež zaviedli opatrenia, ktoré umožňujú realizovať plnohodnotný bonding po fyziologickom pôrode,“ dodáva primár s tým, že v roku 2023 plánuje nemocnica začať dlho očakávanú rekonštrukciu pôrodnej sály, ktorá umožní zmenu v spôsobe vedenia pôrodov. ,,Vybudujeme samostatné pôrodné izby so sociálnym zariadením, na ktorých v súkromí a intimite, za prítomnosti partnera, bude prebiehať celý pôrod vrátane ošetrenia novorodenca,“ dodáva primár MUDr. Jenčo. Uvedená rekonštrukcia prinesie aj organizačné zmeny, kedy nemocnica dočasne presťahuje pôrodnú sálu na iné poschodie, kde sa už priestory stavebne upravujú.