Na prevenciu rakoviny prsníka v ružovom októbri upozorňujú aj zdravotnícke zariadenia
21.10.2022
Ružová farba, ružový mesiac október. Každoročne nám pripomína jednu z najčastejších rakovinových chorôb na Slovensku. Je to mesiac, kedy sa jednotlivci i organizácie snažia zvyšovať povedomie o rakovine prsníka. Tak, ako pri každej chorobe je dôležitá včasná diagnostika. V priemere 300 žien ročne zomiera na Slovensku zbytočne len preto, že neabsolvovali preventívne vyšetrenie, ktoré by odhalilo ochorenie včas. Aké vyšetrenia a ako často by sme mali postúpiť, hovorí onkologička Nemocnice AGEL Zvolen MUDr. Petronela Lalíková.
Čo je karcinóm prsníka a ako veľmi je toto ochorenie rozšírené medzi ženami a mužmi?
Karcinóm prsníka je rakovina, ktorá vzniká v tkanivách prsníka. Vyskytuje sa u mužov aj žien, hoci u mužov je pomerne zriedkavý. Karcinóm prsníka je najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi zhubných nádorových ochorení. Ročne sa na svete diagnostikuje zhruba 1,7 milióna prípadov a viac ako pol milióna úmrtí. Karcinóm prsníka zväčša postihuje ženy po 50 roku veku. Ale netreba zabúdať, že na karcinóm prsníka môžu ochorieť aj podstatne mladšie ženy, kde zohráva dominantnú úlohu genetická predispozícia. Najvýznamnejšie rizikové faktory sú: ženské pohlavie, vyšší vek, genetická predispozícia, vystavenie sa ionizačnému žiareniu, obezita, alkohol, vystavenie sa vplyvu estrogénov - hormonálna substitučná liečba.
Dokážeme jej vzniku zabrániť?
Rodinná anamnéza hrá podstatnú úlohu, ženy s výskytom nádorov prsníka, vaječníkov, pankreasu či prostaty v rodine by sa mali informovať o možnosti genetického testovania.
Aké sú jej prvé príznaky?
Medzi prvé symptómy patria: hrčka v prsníku, zmena tvaru a veľkosti prsníka, vtiahnutá bradavka, kožné zmeny na prsníku, výtok z bradavky, opuch alebo hrčka v podpazuší, pretrvávajúca bolesť a nepríjemný pocit v prsníku.
Ako ju dokáže žena podchytiť v zárodku? Je to vôbec možné?
Pre zachytenie rakoviny prsníka včas sú potrebné pravidelné vyšetrenia. Či už je to samovyšetrenie prsníkov, alebo diagnostikou, čo je klinické vyšetrenie prsníkov a lymfatických uzlín v podpazuší, USG vyšetrenie, mamografické vyšetrenie prsníkov s následnou biopsiou nádoru.
Aké preventívne opatrenia by ste odporúčali?
Základnou prevenciou je samovyšetrenie prsníkov jedenkrát do mesiaca a, samozrejme, účasť na preventívnych prehliadkach. Mladé ženy by mali absolvovať každoročné gynekologické vyšetrenie a každé dva roky USG prsníkov, na ktoré ich odporučí obvodný gynekológ. Ženy vo veku 50 až 69 rokov by mali v intervale každé dva roky absolvovať mamografické vyšetrenie na mamografickom pracovisku.
Čo je mamografické vyšetrenie?
Mamografické vyšetrenie je v súčasnosti jediná metóda, vďaka ktorej je možné zachytiť aj včasné štádium rakoviny prsníka, keď má nádor len niekoľko milimetrov, kedy je ešte rakovina prsníka veľmi dobre liečiteľná. Mnoho žien je, bohužiaľ, diagnostikovaných už s pokročilou rakovinou prsníka a v priemere 300 žien ročne u nás zomiera zbytočne len preto, že neabsolvovali preventívne vyšetrenie, ktoré by odhalilo ochorenie včas.
SpäťKontakt pre médiá
Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.
Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL