Chirurg Momir Vereš našiel na Slovensku rodinu i pracovné poslanie

14.9.2022

Pochádza zo Srbska a hoci nie je z lekárskej rodiny, svoje pôsobenie našiel na Chirurgickom oddelení v Nemocnici AGEL vo Zvolene. Nerád sedí pri počítači a radšej pracuje manuálne. Preto rozhodnutie padlo na povolanie úrazového chirurga, ktorý je podľa neho akčnejší. Už 10 rokov MUDr. Momir Vereš pomáha nielen pacientom, ale aj zvolenským hokejistom.

Po skončení Gymnázia Jána Kollára v Bacskom Petrovci v Srbsku pokračoval vo vzdelávaní na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Počas štúdia si našiel priateľa a zároveň spolubývajúceho zo Zvolena, ktorý ho po ukončení fakulty zavolal na pohovor. Rozhodnutie padlo v priebehu piatich minút a odvtedy Momir zbiera zážitky a skúsenosti z urgentu aj operačných sál. „Začiatky boli veľmi zaujímavé. Bol som mladý, slobodný a bez záväzkov, takže som v nemocnici strávil 2/3 svojho času. Pod vedením MUDr. Rolka mi práca na úrazovej chirurgii pripadala skôr ako koníček a čas plynul príliš rýchlo,“ spomína na svoj príchod do nemocnice. Ako pre každého správneho lekára bolo pre neho výzvou naučiť sa každý deň niečo nové. Mozog pracoval aj v noci „Po každej operácii som sa sám seba pýtal: mohol som niečo urobiť inak? Kritikom musíte byť sám sebe. V chirurgii nemôžete čakať, že vás niekto pochváli.“

Najväčší nápor pacientov na chirurgii je zavčasu ráno, čo si vyžaduje oveľa skorší príchod, ako začína pracovný čas. Bežný týždeň štartuje pondelkovou ambulanciou na úrazovej chirurgii. Ostatné dni trávi na oddelení, urgentne alebo na operačných sálach. A že operácií je požehnane, potvrdzujú čísla. „Mám za sebou zhruba 200 operácii ročne, čiže pod mojim skalpelom bolo už približne 2 000 pacientov. Ak nepočítam asistencie. Každý jeden zákrok je sám o sebe náročný a treba sa naň zodpovedne pripraviť a naplánovať, aby ma nič neprekvapilo. To však často neplatí a vtedy zapracuje môj šiesty zmysel.“ Najčastejšie sú to operácie zlomeniny krčkov stehennej kosti, zlomeniny zápästí a členkov. Z tých náročnejších sú to hlavne trieštivé zlomeniny ramena, lakťa, predkolenia a členka. V pamäti však ostávajú aj netradičné a zaujímavé zákroky „najmä tie, ktoré začínate akútne operovať o jednej hodine ráno a v rádiu hrá pieseň od Richarda Müllera – Nebude to také ľahké drahá...“

Poslanie lekára Momirovi zaberá aj voľný čas. Už tretí rok pracuje ako lekár Hokejového klubu HKM Zvolen a po práci zabezpečuje domáce zápasy klubu. Aktivitu pre hokejistov však berie ako relax. Podľa neho je pre dobrého chirurga najdôležitejšie mať dobrých mentorov – kolegov. „Ja som mal to šťastie a naučili ma nielen chirurgicky rozmýšľať, ale predovšetkým sa k pacientom správať s pokorou. Každý chirurg musí mať aj svoj pokoj a pohodu. Pre mňa je to rodina, manželka, ktorá sa postará o domácnosť a šesťročnú dcéru. Takto sa svojej práci môžem venovať naplno.“