Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

045/5201 111
045/5201 245
[email protected]

O nemocnici

Zvolenská nemocnica poskytuje rehabilitáciu aj pre pacientov s Parkinsonovou chorobou. Pripravuje rehabilitáciu detí do jedného roka

7.9.2022

Každý z nás ich aspoň raz v živote potrebuje. Či už preventívne, alebo ako odborníkov, ktorí rozumejú nášmu telu a vedia, čo je preň dobré, aby mu prinavrátili požadovanú pohyblivosť, zlepšili zdravotný stav či ideálne človeka dostali do zdravej kondície. Reč je o fyzioterapeutoch Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia Nemocnice AGEL Zvolen. Práve dnes je deň, keď si ich význam pripomíname v rámci Svetového dňa fyziatrie.

Zlomená ruka, bolesti chrbta, koleno po operácii, zamrznuté rameno, necitlivé prsty a mnoho mnoho ďalších diagnóz. To všetko je v rukách odborníkov- fyziatrov. Mesačne rehabilitujú stovky pacientov, pretože prevencia a liečba porúch pohybového aparátu sa týka každého z nás. „Vieme pomôcť pacientom so širokým spektrom diagnóz. Najčastejšie sú to stavy po najrôznejších úrazoch, operáciách, chronické bolesti pohybového aparátu, taktiež neurologické ochorenia,“ vysvetľuje Mgr. Soňa Melichová, vedúca fyzioterapeutka Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia Nemocnice AGEL Zvolen.

„Ide hlavne o rehabilitáciu pacientov s Parkinsonovým ochorením, čo súvisí s tým, že v našej nemocnici máme Centrum pre liečbu parkinsonizmu a extrapyramídových porúch, ďalej poskytujeme post-covidovú rehabilitáciu, manuálnu lymfodrenáž a vestibulárnu rehabilitáciu závratov,“ hovorí Mgr. Melichová a pridáva aj najaktuálnejšie novinky. Aktuálne už rehabilitujeme aj na gynekologicko-pôrodníckom oddelení a ambulantne sa venujeme tomuto smeru v rámci liečby diastáz a problematike svalstva panvového dna.“

Špecialisti vo Zvolene využívajú na liečbu pacientov s pohybovými problémami aj SM systém (ten pomocou svalových špirálnych zreťazení vytvára v tele silu nahor, ktorá odľahčuje tlak na medzistavcové platničky a kĺby. Tým umožňuje ich výživu, regeneráciu a liečbu. Zároveň cvičenie dodáva chrbtici optimálnu pohyblivosť), dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, tejpovanie. „Prístrojovou technikou, ktorou sa odlišujeme je určite lokálna kryoterapia a vodoliečba,“ vysvetľuje odborníčka a pridáva aj ambíciu do najbližších dní. „Čoskoro plánujeme obnoviť aj rehabilitáciu malých detí do 1 roka, predovšetkým rehabilitáciu Vojtovou metódou a pripravujeme tiež zavedenie ergoterapie na našom pracovisku.

Liečba v rámci práce fyzioterapeutov si vyžaduje zvyčajne niekoľko týždňov až mesiacov, sú však prípady a pacienti, ktorí musia na základe naučených postupov rehabilitovať celoživotne. Skúsená fyzioterapeutka tiež pridáva recept pre všetkých, čo môžeme urobiť, aby sme sa vyhli návštevám lekára. „V rámci možností je najdôležitejšie sa pravidelne venovať nejakej pohybovej aktivite. Prevencia je vždy lepšia ako liečba. Mimoriadne dôležité je kompenzovať sedavé zamestnania aktívnym pohybom. Pri začiatočníkoch odporúčam určite cvičiť pod odborným dohľadom.“

Späť