Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

045/5201 111
045/5201 245
zvolen@careservices.sk

O nemocnici

Originálne fotky novorodencov v krojoch – snúbi sa v nich bábätko, tradícia, krása a realita

1.8.2022

Nemocnica AGEL Zvolen má ako súčasť vnútornej výzdoby stien originálne portréty krojovaných bábätiek. Autorkou fotografií je Mgr. Monika Klučiarová, DiS., ktorá prišla a realizuje tento originálny nápad. Pod jej rukami sa snúbi realita, tradícia s krásou novorodencov. Čo všetko táto práca obnáša prezradila v rozhovore.

Kedy ste sa začali venovať fotografovaniu?

Fotografovaniu som sa začala venovať keď som mala približne 15 rokov. Môj dedko bol úspešný krajčír a veľmi šikovný fotograf. Ako dieťa som ho sledovala, ako vyvoláva filmy v tmavej komore. Fascinovalo ma to. Potom keď som sa niekedy ocitla na svadbe, tak ma nesmierne zaujímalo, prečo tí fotografi menia objektívy. Mala som v hlave kopec technických otázok. A tak som začala fotografiu študovať ako samouk. Taká bola cesta k môjho krásnemu povolaniu.

Kde ste zobrali inšpiráciu na tak originálne fotky bábätiek? Prečo práve krojované bábätká?

Ako každý umelec sa potrebuje stíšiť a odísť do svojho ticha, kde sa môže sústrediť na svoju tvorbu – tak to bolo i v mojom prípade. U mňa to bolo na kolenách v našom kostolíku, veľmi som túžila fotografovať niečo jedinečné, absolútne originálne a moja prosba a obrovská túžba bola vypočutá. Dostala som krojovanú bábiku, zapozerala som sa na ňu a vtedy to prišlo. Povedala som si – vyzlečiem ju a pokúsim sa obliecť krojík živému bábätku. V tom čase som totiž už mala skúsenosť s fotografovaním novorodencov. Tak vznikla nová myšlienka preniesť krásu miniatúry krojov z bábik na živé bábätká.

Ako dlho trvá výroba jedného kroja pre bábätko? Aká je približná cena?

Dĺžka doby výroby jedného kroja je závislá od náročnosti kroja. Vieme, že boli bohatšie mestá, ale i chudobnejšie obce, čo sa jednoznačne odzrkadlilo aj na krojoch. Niektoré menej vyšívané kroje je možné vyrobiť aj do pár mesiacov,  na iné čakám aj rok, než mi ich šikovné ruky vyšijú. Počas pandémie som si však začala kroje vyrábať sama. Počas dvoch rokov mi pribudlo približne 10 nových kúskov. A aká je cena? Veľmi blízka a miestami aj vyššia od krojov dospelých, pretože vytvoriť miniatúru kroja je určite náročnejšie, než zhotoviť kroje pre dospelých.

Z akých regiónov máte kroje? O ktorý je najväčší záujem?

Asi jednoduchšie by bolo povedať, z akého regiónu kroj nemám. Krojované naozaj napredujú aj po tejto stránke.  A najväčší záujem je jednoznačne o Podpoľanie. Kroje ako sú Detva, Očová, Poniky sú veľmi známe aj vďaka televíznym obrazovkám a tak zákazníci radi siahajú po krojovanej kráse práve z týchto krásnych kútov Slovenska, aké ponúka región Podpoľanie.

Máte osobný vzťah k folklóru?

Milujem všetky naše tradície, hudbu, kroje, tance. Pamätám si jednu moju reakciu, keď vystúpila Lúčnica. Ja som po prvej minúte od dojatia plakala ako malé dieťa.

Koľko bábätiek ste už fotili?

Je to veľmi ťažká otázka. Naozaj. Novorodencov fotografujem niekoľko rokov, tak naozaj si neviem ani predstaviť to číslo.

Kedy je vhodné vás osloviť na fotenie bábätka?

Je  pre mňa dôležité, aby sa mamičky ozvali včas, aby som vedela dať termín a zosúladiť termíny fotografovania všetkých bábätiek. Zabookovať termín je potrebné v značnom časovom predstihu, aby sme sa spolu s mamičkou vedeli zodpovedne a hlavne včas pripraviť na fotenie jej dieťatka.

Kde sa fotografovanie odohráva

Fotografovanie sa realizuje v domácnosti bábätka, aby sa mamičky po zákroku nemuseli v bolestiach nikam presúvať a riešiť cestu, stravu, či celkovo pobyt mimo domu. Niekedy sa fotografujú aj súrodenci, obaja rodičia. Bolo by to pre zákazníkov komplikované a ešte viac nákladné.

Koľko trvá fotenie jedného bábätka?

Fotenie trvá 4 až 6 hodín, všetko záleží od spánku dieťaťa.

Pôsobíte len na Slovensku, alebo aj v zahraničí? Máte zákazníkov aj zo zahraničia?

Na fotografovanie chodím nabalená s tak plným autom, že mimo Slovenska by to bolo náročné. Hoci som mala ponuky aj zo Španielska, Anglicka, Nemecka, Česka,  ale naozaj si fyzicky neviem predstaviť prepraviť to množstvo rekvizít, krojov, klasických foto oblečení do domácnosti v zahraničí. Čo sa týka rodinného fotografovania (nie novorodeneckej fotografie) tak pravdaže, mám zákazníkov aj zo zahraničia.

Vedeli by ste nám povedať aj nejakú kuriozitu z fotenia?

Ako ma niekedy ocikalo bábätko, keď som ho obliekala a moje nohavice zostali celé mokré, akoby som sa ja pocikala? Áno, aj také bolo. Alebo si pamätám, keď sa mi dieťatko tak prisalo na ruku, až mi spravilo cucflek“.

Späť