Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

O nemocnici

„Dojčiace mamičky by sa mali vyhnúť diétam,“ hovorí odborníčka zo zvolenskej nemocnice

17.5.2022

Nielen tehotenstvom sa strava budúcej mamičky mení, na rôzne zmeny sa musí pripraviť aj po príchode bábätka na svet. Strava pre dojčiace ženy má svoje špecifiká a obmedzenia, na podrobnosti sme sa spýtali nutričnej terapeutky Nemocnice AGEL Zvolen Ľubomíry Fraňovej.

Strava mamičky je veľmi dôležitá pre samotné bábätko, aké sú teda potreby takejto stravy a aké sú jej zásady?

Strava pre dojčiace matky má byť plnohodnotná, pestrá a má mať šetriaci charakter. Netreba zabúdať na pravidelné stravovanie a vhodné je v tomto období zaradiť do jedálnička aj druhú večeru, ktorá má byť ľahko stráviteľná. Vhodná ako druhá večera je napríklad polievka alebo tvaroh či jogurt. Zo stravy je potrebné  úplne vylúčiť dráždivé a nafukujúce potraviny, teda strukoviny ako fazuľa, šošovica, hrach, nepodáva sa tiež dráždivá zelenina – uhorka, paradajka, paprika, kapusta a kel. Jedlá by sa mali pripravovať dusením, varením či pečením.

Ako sa majú stravovať dojčiace matky? Sú mäso, šunka či ryby vhodné?

Z polievok je vhodná kuracia, rascová, zeleninová, zemiaková kyslá, fazuľková kyslá, tekvicová kyslá, krúpková alebo polievka z ovsených vločiek. Z mäsa vyberáme  chudé bravčové mäso – stehno, karé, panenku. Vhodné je aj teľacie a hovädzie mäso, kura a morka. Netreba zabúdať ani na ryby. Z mäsových výrobkov je vhodná šunka, ale musí byť neúdená. Ako prílohu podávame zemiaky – varené či pečené, kašu, cestoviny alebo ryžu. Zo zeleniny je vhodné zaradiť mladú zeleninu, teda mrkvu, petržlen, zeler, kaleráb, karfiol, fazuľka, hrášok, tekvica, cuketa. Z ovocia podávame jablká, čerešne, slivky, marhule, broskyne a banány. Pre dojčiace mamičky sú vhodné aj bezmäsité jedlá ako nákypy, pudingy, rezance s tvarohom, so strúhankou, žemľovka a šúľance. Jedlá ale dochucujeme nedráždivými koreninami – petržlenová vňať, rasca, kôpor, bobkový list, majorán.

Čomu by sa mali mamičky naopak vyhnúť pri dojčení?

Pri dojčení by matky mali zo svojho jedálneho lístka vylúčiť mastné druhy mäsa, údeniny, kyslé ryby, klobásy, trvanlivé salámy a vyprážané mäsá. Zo zeleniny je to kel, kapusta, zelená paprika, paradajky, cibuľa, cesnak a jednoznačne nevhodné sú strukoviny. Z ovocia vylučujeme citrusové plody. Pri príprave  jedál nepoužívame dráždivé korenie – čierne  korenie, štipľavá paprika.

Môžu dojčiace matky držať diétu za účelom chudnutia?

Dojčiace matky by sa mali vyhýbať drastických diétam na chudnutie. Tie bývajú väčšinou neplnohodnotné, málo pestré a dieťatku formou materského mlieka poskytujú málo živín, vitamínov a minerálnych látok. Ľahká pohybová aktivita po pôrode je rozumnejšia ako drastická diéta.

Späť