Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

045/5201 111
045/5201 245
zvolen@careservices.sk

O nemocnici

Zvolenská nemocnica prechádza len na urgentnú medicínu

25.11.2021

Nemocnica AGEL Zvolen od dnešného dňa poskytuje len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Uvedené rozhodnutie reaguje na príkaz Ministra zdravotníctva SR a odráža mimoriadne vážnu situáciu vo vývoji pandémie koronavírusu na celom Slovensku vrátane spádovej oblasti zvolenskej nemocnice. Znamená to úplné zastavenie plánovanej „bielej“ medicíny.

Aktuálna pandemická situácia sa v Nemocnici AGEL Zvolen zhoršuje už niekoľko týždňov. Pribúdajú noví covidoví pacienti a plne vyťažené sú aj lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu. Tu sú najťažšie prípady, pričom všetci pacienti, ktorí vyžadujú napojenie na UPV sú nezaočkovaní a drvivá väčšina aj ostatných hospitalizovaných covidových pacientov. Enormne stúpla oproti druhej vlne pandémie aj úmrtnosť pacientov, napojených na UPV. Aktuálne nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť 68 covid pozitívnym pacientom na štandardnom kyslíkovom lôžku, 7 pacientom na High-flow a závažný priebeh ochorenia u 5 pacientov si vyžaduje ich napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Nemocnica eviduje aj výpadok 15 zamestnancov z dôvodu koronavírusu.

Od dnes teda v zmysle príkazu ministra zdravotníctva prechádza nemocnica do mimoriadneho režimu.  „Ako subjekt hospodárskej mobilizácie počas mimoriadnej situácie, na základe príkazu Ministerstva zdravotníctva SR a v súlade s nariadením vlády Slovenskej republiky sprísňujeme od 25. novembra 2021 protiepidemické opatrenia pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.  V lôžkovej časti poskytujeme už len neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ vysvetlila riaditeľka Nemocnice AGEL Zvolen Ing. Ľudmila Veselá. Pre pacientov s koronavírusom nemocnica vyčlenila maximálnu kapacitu 7 lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou (UPV) a poskytuje týmto pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Zdravotná starostlivosť je poskytovaná vo všetkých urgentných prípadoch aj necovidovým pacientom.

„Sme na hranici našich možností, robíme všetko, čo je v našich silách. Rada by som vyjadrila poďakovanie všetkým mojim kolegom za statočnosť, trpezlivosť a odhodlanie a zároveň poprosila všetkých pacientov, ktorí čakajú na plánované zákroky o pochopenie a trpezlivosť,“ dodala Ing. Veselá.  

Mimoriadne opatrenie nijakým spôsobom neovplyvnilo chod Veľkokapacitného očkovacieho centra v budove Doprastavu. Aj tento týždeň sa očkuje štvrtok a v piatok.

Späť