Zvolenská nemocnica už operuje v nových priestoroch operačného traktu

20.10.2021

Nemocnica AGEL Zvolen už operuje v novom a po novom. Po dokončení a slávnostnom odovzdaní nového urgentného príjmu, OAIM a operačných sál sú pacienti zvolenskej nemocnice operovaní už v nových operačných sálach, vybavených najmodernejšou technikou. Prvá operácia sa uskutočnila v polovici októbra, prvým operovaným bol 81-ročný senior.

Nové priestory sú s tými doterajšími neporovnateľné. Tri operačné sály sú vybavené modernými operačnými stolmi, laparoskopickými vežami s príslušenstvom, k dispozícii je RTG prístroj s mobilným C-ramenom, artoskopická veža, samozrejmosťou sú operačné lampy, ktorých súčasťou sú kamery s priamym prenosom obrazu aj do miestnosti pre chirurgov. V nových priestoroch má každá prebúdzacia miestnosť modernú digitalizovanú techniku s monitormi s priamym prístupom do nemocničného informačného systému a napojením na zobrazovacie vyšetrenia  - RTG, CT, MR. ,,Prvým operovaným bol 81 ročný pacient s herniou - pruhom. Operácia bola realizovaná laparoskopicky a trvala približne hodinu,“ hovorí MUDr. Júlia Hašková, primárka oddelenia centrálnych operačných sál.

Zvolenská nemocnica ročne realizuje približne 3000 zákrokov, v nových operačných sálach to bude cca 10 -12 zákrokov denne, k dispozícii sú 24 hodín každý deň. Tretia vlna pandémie  koronavírusu zatiaľ plánované operácie neobmedzila. ,,Podľa vývoja pandémie máme ambíciu výrazne rozšíriť plánovanú operatívu, aby sme vyšli v ústrety čo najväčšiemu počtu našich pacientov a čakanie na operáciu sa skracovalo,“ hovorí riaditeľka Nemocnice AGEL Zvolen Ing. Ľudmila Veselá.

Výstavba  nového urgentného príjmu začala v septembri 2019, kvôli pandémii sa predĺžila o dva mesiace a desať dní. Celkové náklady stavebných prác financovaných z eurofondov boli 4 081 689,21 EUR bez DPH, z čoho 10% financovala Nemocnica AGEL Zvolen. Rovnako investovala do stavby ďalších 224 152,20 EUR bez DPH z vlastných zdrojov nevyhnutných na dokončenie stavby. Ďalších 1 468 394,23  EUR bez DPH tvorila zdravotnícka technika. Poslednou položkou bolo IT vybavenie za 77 540 EUR bez DPH.