Zvolenská nemocnica už nemá žiadneho covid pozitívneho zamestnanca

4.5.2021

Nemocnica AGEL Zvolen môže po veľmi dlhom čase skonštatovať, že neeviduje žiadneho covid pozitívneho zamestnanca. Klesli aj čísla v počte hospitalizovaných pacientov s koronavírusom. Naopak, stúpajú čísla tak zaočkovaných zamestnancov, ako aj záujemcov, ktorí využili možnosť dať sa zaočkovať buď v očkovacom centre priamo v nemocnici, alebo vo veľkokapacitnom očkovacom centre v budove Doprastavu.

„Verím, že pozitívny vývoj pandemickej situácie bude pokračovať, aj keď oproti minulému týždňu počet hospitalizovaných mierne stúpol, prijali sme aj nových pacientov s diagnózou covid-19. Aktuálne u nás leží 12 pacientov, u 14 máme na koronavírus podozrenie a stav ďalších 4 je tak vážny, že museli byť napojení na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ing. Ľudmila Veselá. Prvýkrát po dlhých týždňoch tiež skonštatovala, že nikto zo zamestnancov nemocnice nemá koronavírus potvrdený a nikto nie je z tohto dôvodu v karanténe. „Je to určite kladný efekt očkovania, už takmer 440 našich zamestnancov má očkovanie aj druhou dávkou vakcíny,“ vysvetlila riaditeľka nemocnice.

Za štyri mesiace tohto roka zvolenská nemocnica hospitalizovala 1289 pacientov s koronavírusom, z toho bolo 734 mužov a 555 žien. Najmladší pacient mal rok, najstarší hospitalizovaný bol vo veku 97 rokov. Priaznivý vývoj pandémie v celom regióne potvrdzuje aj testovanie na koronavírus, najmä antigénové testy, kde z 912 otestovaných v minulom týždni mali koronavírus potvrdený len 3, nemocnica tiež vykonala 381 testov PCR a 35 testov zo slín.

Zvolenskí zdravotníci už začali s plánovanými operáciami, a to najmä tých, u ktorých je predpoklad ľahšieho pooperačného priebehu. Zákaz návštev pacientov a prísne protiepidemické opatrenia zatiaľ zostávajú v platnosti s výnimkou možnej účasti otca pri pôrode po splnení všetkých podmienok.

Veľkokapacitné očkovacie centrum od tohto týždňa mení očkovaciu vakcínu. V budove Doprastavu budú všetci prvoočkovanci dostávať vakcínu Pfizer/Biontech, tí, ktorí boli zaočkovaní prvou dávkou vakcíny AstraZeneca dostanú aj druhú dávku od tejto spoločnosti.