Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

CALL CENTRUM

053 333 23 32

RECEPCIA

045/5201 111
045/5201 245
[email protected]

O nemocnici

Svetový deň hepatitídy upozorňuje na význam prevencie, očkovanie stále zachraňuje životy

25.7.2025

28. júl ako Svetový deň hepatitídy je každoročnou príležitosťou upriamiť pozornosť na ochorenie, ktoré síce v posledných rokoch ustúpilo z popredia verejného záujmu, no naďalej predstavuje závažné zdravotné riziko. Hepatitída, teda zápal pečene, môže prebiehať nenápadne, no pri neliečení viesť k vážnemu poškodeniu tohto životne dôležitého orgánu.

Podľa MUDr. Denisy Lukáčovej, všeobecnej lekárky pre dospelých z Nemocnice AGEL Zvolen, práve lekár prvého kontaktu zohráva dôležitú rolu pri záchyte aj prevencii tohto ochorenia. „Hepatitída je zákerné ochorenie – často sa prejaví až v pokročilom štádiu alebo zostáva dlhodobo bez príznakov. Preto je dôležité, aby pacienti vedeli, ako sa jej dá predchádzať a prečo má význam očkovanie,“ vysvetľuje MUDr. Lukáčová.

Vírusová hepatitída je infekčné ochorenie pečene spôsobené rôznymi typmi vírusov – tie sú označované písmenami A, B, C, D a E. Na Slovensku sa najčastejšie stretávame s typmi A, B a C. „Hepatitída A sa prenáša najmä fekálno-orálnou cestou – teda znečistenými rukami, potravinami alebo vodou, preto ju aj ľudovo nazývame choroba špinavých rúk,“ objasňuje lekárka zo zvolenskej nemocnice.

Hepatitída B a C sa prenáša krvou a pohlavným stykom, pričom najväčšie riziko predstavuje práve nechránený sex. Nakaziť sa však môžete aj pri aplikácii tetovania alebo piercingu v nesterilných podmienkach. „Často sa zabúda na to, že hepatitída typu B a C je zároveň sexuálne prenosné ochorenie. Mnohí ľudia toto riziko podcenia, čo má vážne následky,“ dopĺňa MUDr. Lukáčová.

Príznaky hepatitídy bývajú rôzne – od únavy, nechutenstva, bolesti pod pravým rebrovým oblúkom, až po žltačku. Mnohé prípady, najmä pri chronických formách B a C, však prebiehajú bez výrazných ťažkostí. „Vo všeobecnej ambulancii môžeme hepatitídu zachytiť náhodne, napríklad pri krvných testoch, kde vidíme zvýšené hodnoty pečeňových enzýmov po ktorých nasleduje ďalší diagnostický odber. Ako všeobecný lekár viem zabezpečiť prvotný záchyt ochorenia, edukáciu pacienta a jeho odoslanie k špecialistovi. Naším cieľom by však malo byť, aby sa na hepatitídu myslelo včas – ideálne ešte v štádiu prevencie.“

Účinnou ochranou, ktorá toto závažné ochorenie skrotila, je očkovanie. Kým proti hepatitíde C zatiaľ neexistuje vakcína, očkovanie proti hepatitíde A a B je dostupné a vysoko účinné. Zatiaľčo očkovanie proti hepatitíde A sa odporúča najmä pred cestami do krajín s nižšími hygienickými štandardmi alebo pri rizikových prácach, vakcína proti hepatitíde typu B je súčasťou povinného očkovacieho kalendára pre deti už od roku 1998.

„Vďaka očkovaniu vidíme výrazný pokles nových prípadov hepatitídy B. V 90. rokoch sme ročne zaznamenávali desiatky až stovky prípadov, dnes sú to len jednotky. Očkovanie je najlepší spôsob, ako predísť závažnému ochoreniu, a preto ho odporúčam aj dospelým, ktorí očkovaní neboli,“ hovorí všeobecná lekárka.

Svetový deň hepatitídy je pripomienkou, že nie všetky infekčné ochorenia sú minulosťou. Aj keď vďaka očkovaniu a hygienickým štandardom Slovensko zaznamenáva nízky výskyt niektorých foriem hepatitídy, vírus stále cirkuluje – najmä medzi nezaočkovanými alebo v rizikových skupinách. „Prevencia je v tomto prípade jednoduchšia a lacnejšia ako liečba. Stačí očkovanie, zodpovedné správanie a pravidelné kontroly u svojho lekára,“ uzatvára MUDr. Denisa Lukáčová z Nemocnice AGEL Zvolen.

Späť