Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

O nemocnici

Strážia naše zdravotné tajomstvá. Dokumentačné sestry sú súčasťou Nemocnice AGEL Zvolen od jej začiatku

2.12.2020

Je ich šesť a majú pod palcom všetky zdravotné dokumentácie hospitalizovaných pacientov. Nič im nesmie ujsť, všetko musia poctivo skontrolovať, zosumarizovať, zoradiť a archivovať tak, aby aj po mnohých rokoch bola dokumentácia k dispozícii k nahliadnutiu.

Presne 20 rokov sa archivujú zdravotné záznamy všetkých pacientov, ktorí boli a sú hospitalizovaní vo zvolenskej nemocnici. „V roku 2013 sme vytvorili jednotný systém usporiadania a archivovania všetkých dokumentácií pre jednoduchšie dohľadanie,“ zasväcuje nás do práce dokumentačných sestier, Bc. Jarmila Olšiaková. Záznamy však neputujú hneď do centrálneho archívu. Pol roka sú tisíckami listín dokumentačné sestry ešte obklopené. Sú systematicky rozdelené po oddeleniach a v prípade potreby vie každá sestra, kde treba hľadať. Áno, sestra. Teda žiadna rutinne vykonávaná administratíva. „Je potrebné napríklad skontrolovať transfúzne prípravky – plazmy, krvné konzervy. Všetko musí byť zaznamenané v ošetrovateľskej dokumentácii,“ dopĺňa Bc. Olšiaková, ktorá má za sebou 18-ročnú prax ako detská sestra. Prácnejšie sú vždy dokumentácie tých pacientov, ktorí sú hospitalizovaní dlhšie: „Ak je pacient hospitalizovaný 50 – 60 dní, jeho záznam je ako kniha.“ Naopak, sú aj pacienti, ktorých záznamy sú tenučké až by sa mohlo zdať, že sa v záplave iných môžu stratiť. To sa ale nemôže stať. „Samozrejme, sme len ľudia. Aj mne sa už stalo, že som dokumentáciu s vypätím síl hľadala celý deň a nie a nie ju nájsť. Nakoniec bola presne tam, kde mala byť, aj kde som hľadala, ale vtedy tam, jednoducho ,nebola,“ s úsmevom na tvári sumarizuje Bc. Olšiaková. Ak si však niekto myslí, že sa k svojim záznamom dostane len tak, lebo sú tu na to šikovné ženy „z našej nemocnice,“ mýli sa. Prístup k informáciám z dokumentácií, samozrejme, je. Treba však o to oficiálne požiadať: „Dohľadávala som už aj 10 – 15 rokov staré záznamy. O informácie zo zdravotných dokumentácii majú záujem aj príbuzní nebohého. Vyhľadávajú ich pri riešení sporov, z osobných či rodinných dôvodov.“ Súčasnosť pridala na evidencii aj dokumentačným sestrám. COVID pacienti sú osobitnou zložkou, ktorú treba taktiež správne zaevidovať a následne archivovať.

Späť