Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

045/5201 111
045/5201 245
zvolen@careservices.sk

O nemocnici

Zvolenské novorodeniatka dostanú háčkované chobotničky

25.6.2020

Nemocnica Zvolen, člen skupiny AGEL SK, má na novorodeneckom oddelení milú novinku. Prvé dni novonarodených bábätiek spríjemňujú háčkované chobotničky, ktoré nemocnica dostala od dobrovoľníčok.

Na novorodenecké oddelenie pribudlo niekoľko desiatok háčkovaných farebných chobotničiek, ktoré nielen predčasne narodeným, ale aj všetkým ostatným bábätkám a aj ich mamičkám robia milú spoločnosť.

Jednou z dobrovoľníčok, ktoré priniesli do zvolenskej nemocnice darček v podobe takýchto chobotničiek, je mama riaditeľky nemocnice Aiga, ktorá sa tomuto hobby venuje takmer dva roky. ,,Celý život sa venovala ručným prácam. Keďže nie je veľmi mobilná, trávi čas čítaním a ručnými  prácami. Takáto činnosť jej dáva pocit užitočnosti a teší ju, ak urobí niekomu radosť. Obdarovala nimi každého, kto prejavil záujem, ale prioritu majú pre ňu bábätká v našej nemocnici. Po vážnych zdravotných problémoch sme neverili, že sa maminka k ručným prácam dokáže ešte vrátiť. Preto sme vďační, že je opäť schopná fungovať aj takto a robiť radosť dvojnásobne. Veľmi to teší aj ju, že  je v 81 rokoch užitočná,“ hovorí riaditeľka Nemocnice Zvolen Ing. Ľudmila Veselá. Háčkovanie chobotničiek prináša aj úsmevné príhody. ,,V poslednom balíku, ktorý nám dodala, je jedna taká pruhovaná, uháčkovaná zo zvyškov, ktorú pomenovala vtipne Korona. Vznikla počas pandémie, keď nebolo možné navštíviť ju ani nič priniesť a hrozilo, že nebude mať z čoho háčkovať, takže mala byť posledná. Problém už je ale vyriešený, zásobili sme ju materiálom,“ hovorí s úsmevom riaditeľka.

Ďalšou darkyňou je Zuzana z Bratislavy, tá háčkuje chobotničky tiež pre radosť a vo svojom voľnom čase. ,,Hračky som začala háčkovať zhruba pred 3 rokmi, keď som sa dočítala o projekte chobotničky pre predčasne narodené detičky. Návod sa mi zdal „zvládnuteľný“ a s podporou a pomocou kolegynky Maťky, veľkej odborníčky na háčkovanie, som sa teda do toho pustila,“ spomína na svoje začiatky. Okrem toho, že darovala zvolenskej nemocnici chobotničky pre bábätká, na sociálnych sieťach využíva svoju tvorbu na pomoc iným a celú sumu odovzdáva 17-ročnému Ajkovi s Downovým syndrómom.

Podľa zistení vedcov v Dánsku chobotničky pomáhajú detičkám, aby sa cítili bezpečnejšie. Predčasne narodené deti, ktoré objímajú chobotničky v inkubátore, majú pravidelný tep, lepšie dýchajú a majú vyššiu hladinu kyslíka v krvi. Chápadlá chobotničiek zrejme pripomínajú deťom pupočnú šnúru a mäkká pletenina maternicu matky. Vedenie nemocnice si takúto pomoc veľmi pochvaľuje. ,,Sme veľmi radi, že nám dobrovoľníci pomáhajú aj takýmto spôsobom, novorodeniatka to aj s mamičkami určite ocenia. Na prvý pohľad ide síce o drobnosť, ale s veľkým významom,“ hovorí riaditeľka nemocnice Ing. Ľudmila Veselá.

Späť