Novorodencom vo zvolenskej nemocnici darovali monitory dychu

5.3.2020

Ich cieľom je pomáhať vybaviť slovenské nemocnice, ich pôrodnice a novorodenecké oddelenia monitormi dychu Babysense. Autormi projektu ,,Mamička, dýcham“ je Nadácia Križovatka v spolupráci so spoločnosťou AETAS, ktoré v uplynulých dňoch venovali prvej zo siete nemocníc AGEL - Nemocnici Zvolen, dva monitory dychu bábätiek. Ambicióznym cieľom projektu je, aby bolo monitorom dychu vybavené každé lôžko pre novorodencov a dojčatá a eliminovala sa tak hrozba syndrómu náhleho úmrtia dieťaťa.

Pôrodnica vo zvolenskej nemocnici patrí v regióne Banskobystrického samosprávneho kraja k  pôrodniciam s najvyššou pôrodnosťou. Vedenie nemocnice neustále hľadá prostriedky na udržanie a zvýšenie komfortu a bezpečnosti mamičiek a ich detí. Tento projekt Nadácie Križovatka na novorodeneckom oddelení privítali. „Vážime si každého, kto našej nemocnici nezištne pomáha, ak ide o novorodencov, je táto pomoc ešte vzácnejšia“, hovorí MUDr. Veronika Barkáčová, lekárka novorodeneckého oddelenia. Darované monitory dychu strážia apnoické pauzy a akékoľvek nepravidelnosti dýchania dieťaťa. V prípade akejkoľvek zmeny prístroj okamžite spustí alarm, aby privolal pomoc lekára, alebo rodiča, aby mohli v prípade potreby včas poskytnúť dieťaťu prvú pomoc.

"Druhou časťou nášho projektu je zriaďovanie a prevádzka výpožičných miest pri novorodeneckých a pôrodníckych oddeleniach nemocníc, kde si rodičia novonarodených detí môžu pri odchode domov monitor dychu požičať, aby aj doma mohli pokojne spať s vedomím, že dych ich dieťatka stráži monitor dychu“, hovorí riaditeľka Nadácie Križovatka Táňa Tomasch.