Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

045/5201 111
045/5201 245
zvolen@careservices.sk

O nemocnici

V Nemocnici Zvolen zaznamenali zvýšený nárast chrípkových ochorení

5.10.2017

Nemocnica Zvolen, člen skupiny AGEL, registruje v týchto dňoch zvýšený nárast chrípkových ochorení. Pacienti by nemali chrípku podceňovať, ale mali by vedieť aj o komplikáciách sprevádzajúcich toto ochorenie. Takzvané prechodenie chrípky, zanedbanie liečby, môže viesť až k fatálnym následkom.

Chrípka môže mať aj veľmi ťažký priebeh komplikovaný rozvojom primárneho vírusového zápalu pľúc a srdca, čo je veľmi ťažká forma ochorenia končiaca na dýchacích prístrojoch alebo aj smrťou pacienta.

Chrípková sezóna obvykle začína v októbri a môže trvať až do konca apríla nasledujúceho roka. Široká verejnosť by mala poznať aspoň základné informácie o tejto chorobe.

Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, triaškou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 - 40 ºC .

Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, pocit sucha a škriabania v hrdle, nádcha začína jeden až dva dni od začiatku ochorenia. Ku klinickým príznakom dochádza za jeden až tri dni od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po troch až piatich dňoch odznejú. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch až štyroch  týždňov od prvých príznakov.

Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašlaní a kýchaní najmä v prvých dvoch dňoch ochorenia. Vírus infikuje bunky sliznice dýchacieho traktu a v týchto bunkách sa rozmnožuje po 4 až 6 hodinách. Z napadnutej bunky sa uvoľňuje niekoľko tisíc vírusov, ktoré infikujú ďalšie bunky sliznice dýchacieho systému. Poškodenou sliznicou priedušiek a výstelky pľúc sa pri kašľaní a kýchaní dostávajú  uvoľnené vírusy do ovzdušia. Obdobie nákazlivosti, teda obdobie kedy sa od chrípkou postihnutého človeka  môžu nakaziť iní ľudia v jeho okolí je zvyčajne tri až sedem dní od vzniku príznakov.

 „Pre väčšinu ľudí je vírus chrípky iba nepríjemná skúsenosť, ale v niektorých prípadoch môže byť priebeh chrípkového ochorenia komplikovaný. Nie je vhodné chrípku prechodiť z dvoch dôvodov. V prvom rade,  aby sme ju ďalej nešírili  a aby sme sa ignorovaním príznakov ochorenia nevystavili riziku  komplikácií, ktoré pri neliečení chrípky často vznikajú. V dôsledku toho, že vírus chrípky naruší a oslabí sliznicu dýchacích ciest, môže dôjsť k druhotnej infekcii dýchacích ciest baktériami. Tie sa potom podieľajú na rozvoji hnisavého zápalu stredného ucha, prínosových  dutín, priedušiek ako aj bakteriálneho zápalu pľúc“, povedala námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť PhDr. Elena Mikušová.

„Chrípka môže mať aj veľmi ťažký priebeh s rozvojom vírusového zápalu pľúc a srdca, čo sú veľmi ťažké formy ochorenia často vyžadujúce podporu dýchania  na prístrojoch a niekedy u oslabených jedincov môžu končiť  aj smrťou pacienta,“ dodala PhDr. Elena Mikušová.

Možno povedať, že chrípka je ochorenie, ktoré dokáže rýchlo vyčerpať  rezervy imunity. V krátkej dobe poškodí ochranné bariéry vybudované organizmom proti infekciám a  ich opätovná obnova je  veľmi náročná. Doba do úplného  zotavenia  po chrípke s vážnejším priebehom preto trvá  často aj niekoľko týždňov a  v  tomto období sú ľudia naviac oveľa zraniteľnejší voči iným  infekčným ochoreniam.

Nemocnica Zvolen ročne ošetrí desaťtisíce pacientov v  regióne, ktorý má takmer 150 000 obyvateľov. Spádovou oblasťou pre všetky typy poskytovanej zdravotnej starostlivosti sú hlavne okresy Zvolen, Detva a Krupina.

Späť