Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

O nemocnici

Mamičky budú môcť pôrodnicu zvolenskej nemocnice opustiť skôr

31.3.2017

Novopečené mamičky Nemocnice Zvolen, ktorá je členom skupiny AGEL, si budú môcť svoje detičky odniesť domov už 48 hodín po pôrode, ak nebudú mať lekári dôvod na dlhšiu hospitalizáciu.

Mnohí si pamätajú časy, kedy bežne ostávali rodičky po fyziologickom pôrode v nemocnici minimálne týždeň. Od vtedy sa bežná doba hospitalizácie po rovnakom úkone znížila na 4 dni. Nemocnica Zvolen však chce nájsť v dĺžke hospitalizácie rodičiek rozumný kompromis. Samozrejme, ide o tie pacientky ktoré sú po fyziologickom pôrode a nemajú ony, ani bábätko, žiadne komplikácie. Niektoré mamičky sú zdravotne v poriadku, ale boja sa, či zvládnu starostlivosť o bábätko, prípadne sú unavené a v pôrodnici chcú ešte ostať, tieto samozrejme nebudú nútené odísť.

"Štvordňová hospitalizácia po pôrode je zažitý zvyk ktorý bolo ťažké prekonať. Pôrod je v podstate fyziologická záležitosť, na druhej strane bola v 19 storočí najčastejšou príčinou úmrtí žien a detí. Preto je pri pôrode potrebné byť v nemocnici, avšak po pôrode sú rodička aj novorodenec vystavení vyššiemu riziku nákazy v nemocnici, kde sa zdržujú chorí ľudia, ako v domácnosti. Ak teda pôrod prebehne v poriadku, zdravotne je matka aj dieťa 48  hodín po pôrode bez komplikácií, nie je dôvod držať ich v nemocnici nasilu, však nie sme väzenie", vysvetlil riaditeľ zvolenskej nemocnice MUDr. Jozef Botka.   

Hlavným dôvodom pre 4 dňovú hospitalizáciu bol predovšetkým screening dieťaťa, ktorý sa robí 4 deň po narodení. „Mamičkám umožníme odísť do domáceho prostredia s tým, že v tento deň prinesú dieťa na potrebné vyšetrenie. Myslím, že každý, kto ležal v nemocnici privíta skrátenie hospitalizácie, aj keď len o jeden deň. Snažíme sa pacientkam vytvoriť čo najpríjemnejšie prostredie, ale doma je predsa len doma", dodáva riaditeľ.

Pôrodnica Nemocnice Zvolen, dosiahla za minulý rok 2016, rekord v počte pôrodov. Presne 1203 novorodencom, medzi ktorými bolo celkom 622 chlapčekov a 581 dievčatiek, z toho 3 dvojičky, pomohli na svet zdravotníci vo Zvolene. Podľa štatistiky sa tu narodilo o 251 bábätiek viac ako v roku 2015. 

Späť